We are SO PROUD of our Scholarship Winners! 
To view past winners of our scholarships, see the archive below.

2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 and earlie

  

2017 Competition Winners

Senior Instrumental:  First Place - Kevin Yin (clarinet)
Advanced Instrumental:  Honorable Mention - Abigail Grossmeyer (flute)
Intermediate Vocal:  Honorable Mention - Eireanne Meier
Senior Vocal:  Second Place - Emily Buck
Advanced Musical Theater:  First Place - Madeline Paxson
Intermediate Piano: Second Place - J. Henry Wolf
Intermediate Piano: Honorable Mention - Hayden Haubenstricker

 

2016 Competition Winners

Intermediate Instrumental: First Place - Erika Pattison (clarinet)
Senior Instrumental: First Place - Abigail Grossmeyer (flute)
Senior Instrumental: First Place - Aaron Rajewski (saxophone)
Senior Musical Theater: First Place - Madeline Paxson
Senior Piano: First Place - Katie Mervyn
Intermediate Vocal: ï»¿Second Place - Emily Buck
Senior Vocal: Second Place - Morgan Steele
Senior Vocal: Honorable Mention - Kira Cushway
Senior Vocal: Honorable Mention - Maggie Berner

 

2015 Competition Winners

Intermediate Instrumental: First Place - Abigail Grossmeyer (flute)
Intermediate Instrumental: Second Place - Erika Pattison (clarinet)
Senior Instrumental: First Place - Joseph Middleton (saxophone)
Senior Instrumental: Second Place - Allison Demand (flute)
Senior Instrumental: Honorable Mention - Aaron Rajewski (saxophone)
Senior Instrumental: Honorable Mention - Trevor Tulin (saxophone)
Intermediate Vocal: ï»¿Honorable Mention - Emily Buck
Senior Vocal: 2nd Place - Morgan Steele
Senior Vocal: Honorable Mention - Erica Close
Senior Musical Theater: Second Place - Madeline Paxson

 

2014 Competition Winners

Intermediate Instrumental: First Place - Jacob Chaudhary
Intermediate Instrumental: Second Place - Trevor Tulin
Senior Instrumental: First Place - Alexis Sikes
Senior Instrumental: Second Place - Aaron Rajewski
Intermediate Piano: First Place - Lewis Wolf
Intermediate Piano: Honorable Mention - Madeline Bruessow
Intermediate Piano: Honorable Mention - Warren Jacobs
Senior Piano: Honorable Mention - Nathaniel Coleman
Intermediate Vocal: Honorable Mention - Emily Buck
Senior Vocal: 2nd Place - Erica Close
Senior Vocal: Honorable Mention - Morgan Steele
Intermediate Musical Theater: Second Place - Madeline Paxson
Advanced: Honorable Mention - Andrew Schindler (Musical Theater)
 

2013 Competition Winners

Intermediate Instrumental: 1st Place (Alto Sax) London Kozlowski
Intermediate Instrumental: 2nd Place (Trumpet) Tyler Kilvington
Senior Instrumental: 1st Place (Alto Sax) Emily Krueger
Senior Instrumental: 2nd Place (Flute) Carrie Dudewicz
Senior Instrumental: Honorable Mention - Becca Self
Intermediate Piano: 1st Place - Elizabeth Bruessow
Senior Piano: 1st Place - Jacob Leppek
Intermediate Vocal: 1st Place - Morgan Steele
Senior Vocal: 1st Place - Amber Bennett
Senior Vocal: 2nd place - Carly Dauer
Intermediate Musical Theater: 1st Place - Betsy Miller
Senior Musical Theater: 1st Place - Andrew Schindler 


2012 Competition Winners

Check out the article on MyBayCity.com HERE!

Intermediate Instrumental: 1st Place (Trombone) - Haley Shorkey
Senior Instrumental: 1st Place (Clarinet) Katelyn Reithel
Senior Instrumental: 2nd Place (Flute) Carrie Dudewicz
Intermediate Piano: Honorable Mention - Hannah Leszczynski
Senior Piano: 2nd Place - Angela Tomlinson
Intermediate Vocal: Honorable Mention - Samantha Matuszewski
Senior Vocal: 2nd Place - Carly Peil
Senior Vocal: 2nd place - Kathleen Raymond
Intermediate Musical Theater: 2nd Place - Hannah Duncan
Intermediate Musical Theater: Honorable Mention - Anamika Shrestha
Senior Musical Theater: 1st Place - Brianne Dolney
Advanced: 2nd Place (Vocal) - Jacob Dresser
Robert Story Honor Award: Alejandro Cervantes
 

2011 Competition Winners

Check out the article in MyBayCity.com here 

Intermediate Instrumental: 2nd Place - Cindy Tae
Intermediate Voice: 1st Place - Anamika Shrethsa
Intermediate Voice: 2nd Place - Andrew Schindler
Intermediate Musical Theater: 1st Place - Sydney Owczarzak
Intermediate Musical Theater: 2nd Place - Ashley French
Intermediate Piano: 1st Place - Anna Hales
Senior Instrumental: 1st Place - Christopher Billovits
Senior Instrumental: 2nd Place (Tied) - Emily Krueger
Senior Instrumental: 2nd Place (Tied) - Samantha Ward
Senior Voice: 1st Place - Jacob Dresser
Senior Voice: 2nd Place (Tied) - Kathleen Raymond
Senior Voice: 2nd Place (Tied) - Carly Dauer
Senior Piano: 1st Place - Ellen Martin
Senior Piano: Honorable Mention - David Kolb
Senior Piano: Honorable Mention - Angela Tomlinson
Senior Musical Theater: 1st Place - Carly Peil
Senior Musical Theater: 2nd Place - Brianne Dolney
Advanced: 2nd Place - Alejandro Cervantes
Tony Rongo Honor Award: Johnathan Costello


2010 Competition Winners

Check out the article in MyBayCity.com!

Intermediate Instrumental: First Place - Emily Krueger (Saxophone)
Intermediate Instrumental: Second Place - Zachary Barber (Saxophone)
Senior Instrumental: First Place - Evan Gill (Percussion)
Senior Instrumental: Second Place (tied) - Chris Billovits (Saxophone)
Senior Instrumental: Second Place (tied) -  Daniel Shindler (Trombone)
Senior Piano: First Place - Jaron Jock
Senior Piano: Second Place - David Kolb
Intermediate Voice: Second Place - Sydney Owczarzak
Senior Musical Theater: First Place - Alejandro Cervantes
Senior Musical Theater: Second Place - Carly Peil
Advanced: Second Place - Johnathan Costello (Saxophone)
Tony rongo Honor Award: Madeline Lynch (Musical Theater)
 

Past BMF Archive Articles on MyBayCity.com

2009
2008

2007
2006
2003

© Copyright 2017
The Bay Music Foundation. All rights reserved.
Web site designed and donated by SpotLinks.com.